Dupačky

Oblečení pro atopiky od značky CleverTex® má antiseptický (antibakteriální) účinek, o který se stará látka chitosan. V tomto článku se dozvíte, jak chitosan vzniká, v jaké podobě se vyskytuje v látce, jak reaguje s bakteriemi na podrážděné kůži a jaké jsou její další vlastnosti.

KDE SE VZAL?

Chitosan je polysacharid, který je například obsažen ve vnějších kostrách korýšů. Tato látka má obrovské vazební schopnosti. Váže na sebe např. tuky nebo těžké kovy. Schránky krabů, raků, mušlí, ale i houby a krovky hmyzu jsou zdrojem chitinu. Z chitinu se získává polysacharid zvaný chitosan.

Chitosan má vynikající biologické vlastnosti, je netoxický, biokompatibilní a biodegradabilní. Pro své výjimečné vlastnosti se používá v různých oborech zahrnujících především biomedicínu, kosmetiku, agrochemii, fyzikální chemii, konzervaci potravin, čištění vody a impregnaci textilií. Používá se také jako potravní doplněk pro snížení hladiny cholesterolu a redukci hmotnosti. Váže na sebe tuky a cholesterol a odvádí je ze zažívacího traktu dříve, než jsou zpracovány.

ANTIBAKTERIÁLNÍ AKTIVITA

Chitosan vykazuje antibakteriální účinnost vůči mnoha grampozitivním (Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermis, Bacilus subtilis) i gramnegativním bakteriím (Pseudomas aeruginosa, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae) a houbám při pH menším 6. Oblečení CleverTex® je na tyto antibakteriální aktivity úspěšně otestovánov Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně. Výsledky zkušebních protokolů si můžete stáhnout zde.

EX-VIVO MODEL HOJENÍ RÁNY INFIKOVANÉ BAKTERIÍ

Pro výzkum vlivu chitosanem modifikované textilie na infikované rány je v následujícím příkladu použitý osvědčený ex-vivo model hojení rány infikované bakterií P. aeruginosa. Pro tento model byly použity vzorky obsahující pokožku a škáru (spodní vrstva kůže). Poranění je vytvořeno tak, že z kožního vzorku je v centrální části odejmuta pokožka a vrchní škára o průměru 3 mm. Pak je model umístěn na gázu škárou dolů do kultivační nádobky a je dodáno medium stejně jako při normální kožní infekci. Následně je na ránu aplikována definovaná koncentrace bakterie, a po určité době zrání jsou pak textilie aplikovány na ránu. Po celkové době zrání 48 hodin jsou modely šokově zmrazeny a ze středové části modelu jsou odebrány výřezy. Po obarvení hematoxylin-eosinovým barvivem je vyhodnocen proces hojení na výřezech i okrajová morfologie rány.

(A) fotografie (horní panel) a schématický nákres (dolní panel) ex-vivo modelů hojení rány; (B) fotografie (horní panel) a schématický nákres (dolní panel) po aplikace textilie. E: pokožka, D: škára (spodní vrstva kůže).

Příklady znečištěných výřezů modelů ran (A) infikovaných bakterií P. aeruginosa (B) infikovaných bakterií P. aeruginosa a ošetřených látkou s obsahem chitosanu. Černé čáry označují regenerovanou pokožku. Povšimněte si špatné ochrany okraje rány na neošetřeném infikovaném modelu, kdežto na obrázku B lze vidět zahojení rány.

Použitím tohoto modelu je možné prokázat, že chitosan má pozitivní vliv na hojení rány v infikovaných modelech ran.

JAK SE CHITOSAN DOSTAL DO LÁTKY?

Oblečení pro atopiky obsahuje 50 % celulózového vlákna, které se získává ze dřeva a podobně jako papír se dále zpracovává. V tento moment se míchá s chitosanem. Posledním výrobním procesem je zvlákňování. Vznikne tak textilní vlákno, jehož zvětšeninu můžete vidět níže na obrázku.

Vlákno pod elektronovým mikroskopem. Fosforeskující zelená označuje chitosan.

ZÁKLADNÍ VLASTNOSTI TEXTILNÍHO VLÁKNA S CHITOSANEM Netoxické Protizánětlivé Biologicky rozložitelné Antimikrobiální (antiseptický) hemostatický účinek – podpora zastavování krvácení urychluje hojení ran chladivé a suché na dotek příjemné na kůži

Na tomto obrázku jsou mikroskopem zvětšena celulózová a bavlněná vlákna. Celulózová vlákna v oblečení CleverTex® jsou téměř dokonale hladká, což se kladně projeví na skvělém omaku textilie.

Vlhká kůže je mnohem náchylnější na podráždění nežli suchá. Celulóza má velmi hladký povrch a vysokou absorpční kapacitu díky unikátní nano-fibrilové struktuře. Všechny tyto pozitivní přirozené vlastnosti - dobrá prodyšnost a absorpce vlhkosti, suché a mikro-klima na kůži, hladký povrch vlákna, nízká lepivost na kůži za mokra a žádný elektrostatický náboj znamenají, že tyto textilie mohou nabídnout lidem s kožními chorobami znatelnou úlevu.

Varianty zboží

Kód: 0535440801000
Velikost: velikost 62 - 68
Cena: 659,- Kč
Dostupnost: skladem